Demotivational „Gay Test” – a jednak działa! ;)

Materiały zaprezentowane w tym wpisie nie mogłyby powstać, gdyby nie uprzejmość Eryka Orłowskiego, który, dla celów edukacyjnych, udostępnił niegdyś aparaturę badawczą (Eye Trackera ze stajni Tobii), studentom kognitywistyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu . Na wstępie zaznaczę, że dany nam czas, byliśmy w stanie wykorzystać również na „poważniejsze” rzeczy ;)

Czym są – całkiem nieźle zakorzenione już w naszym polskim Internecie – Demotywatory, chyba nie muszę nikomu wyjaśniać. My postanowiliśmy przebadać jeden z takich obrazków.

Poniżej, przedstawiam rezultaty wytworu naszej studenckiej fantazji ;)

Dodam jeszcze, że jako młody „badacz”, byłem zachwycony uzyskanymi wynikami – przed przeprowadzeniem badania postawiona została jasna hipoteza robocza, która następnie, znalazła swoje potwierdzenie w uzyskanych wynikach.

Samo badanie, zostało przeprowadzone na grupie 6 studentów: 3 kobietach i 3 mężczyznach, co jest raczej niewielką próbą, niemniej, dla naszych skromnych potrzeb – zupełnie wystarczającą. Przebadane osoby zostały poddane krótkiej ekspozycji kilku obrazkom o różnej tematyce, wśród których znajdował się ten, który był faktycznym przedmiotem badania.

Wart zaznaczenia jest fakt, iż całe badanie ma sens jedynie przy założeniu, że wyniki uzyskane od Pań są równoważne (lub bliskie) tym, uzyskanym od osobników płci męskiej cechujących się odmienną preferencją seksualną niż statystyczna większość w grupie wszystkich samców. Tak też zostało przyjęte ;)

gay-test-kobiety

Kobiety, N = 3, czas ekspozycji - 2 sek.

Jak widać, Panie zwróciły uwagę przede wszystkim na twarze dziewczyn znajdujących się na pierwszym planie (strefa oczu) oraz na widniejący poniżej tekst. Nie od dziś bowiem wiadomo, że Panie przywiązują o wiele większą wagę do tekstu czytanego niż Panowie, co znalazło potwierdzenie przy okazji prowadzenia „poważniejszych” badań z użyciem aparatury do eye trackingu.

Fakt ten zostanie lepiej zilustrowany w odniesieniu do poniższego obrazka.

gay-test-mezczyzni

Mężczyźni, N = 3, czas ekspozycji - 2 sek.

Uwaga panów, jak widać, została również przyciągnięta przez twarze, jednak z pewnym przesunięciem w kierunku ust (powodem może być to, że znajdowały one się bliżej tak wychwalanego przez Panów trunku, a może po prostu mężczyźni preferują kobiece usta niż oczy w ogóle – tego jednak nie wiem ;) oraz na obszar zaznaczony czerwonym clusterem.

Hipoteza została potwierdzona! Panowie okazali się być… no cóż, Panami ;)

gay-test-wszyscy

K+M, N = 6, czas ekspozycji - 2 sek.

Wyniki zbiorcze dla kobiet i mężczyzn zostały ujęte na powyższym obrazku.

Szkoda jedynie, że twórcy Demotywatorów udostępniają swoje „dzieła” na zasadach non-profit, inaczej ten segment potencjalnego klienta zostałby już przez nas „klepnięty”, jako pierwszy. Jedyne co wystarczyłoby teraz zrobić, to opracować jakiś wypasiony raport i puścić w eter ;)

Advertisements

9 uwag do wpisu “Demotivational „Gay Test” – a jednak działa! ;)

 1. Wszystko fajnie ale gdzie tu ten gej test? Jeśli dobrze rozumiem opierasz się na założeniu, iż homoseksualiści będą patrzeć tak samo jak kobiety. Wydaje mi się to naprawdę zbyt mocnym uproszczeniem gdyż homoseksualizm homoseksualizmem ale przede wszystkim są to mężczyźni. A więc równie dobrze można założyć, że skoro te całkiem atrakcyjne panie nie są godnym ich uwagi atraktorem to już kufelek złocistego płynu może być dla nich najciekawszą częścią tego obrazka. :)

  • Sam GT jest w rzeczywistości pewnego rodzaju anty-gay-testem (humorystycznie, rzecz biorąc).

   Napis pod obrazkiem głosi” „If you wouldn`t, you`re gay„, a Panowie właśnie „would`nęli”, więc nie są – tyle ;)

 2. Przypominają mi się pewne zajęcia na których omawialiśmy fazy flirtu i mowę ciała kobiety (kognitywiści z UAMu wiedzą o co chodzi). Jak się okazało rolą kobiecego biustu jest właśnie kierowanie uwagi na twarz. I wszystko staje się prostsze;)

 3. Also, it also what is the best otc diet pill burns calories at rest.
  Don’t get frustrated when they stop buying crackers, bran cookies,
  pretzels or chips or you are planning to include in your body and
  slows the metabolism. Good answers so far but you probably don’t have two meals a day.

 4. Every weekend i used to go to see this website, for
  the reason that i want enjoyment, as this this site conations genuinely nice
  funny material too.

 5. You’re so awesome! I don’t suppose I’ve truly read through a single thing like that before.

  So nice to find another person with original thoughts on this
  subject matter. Really.. thank you for starting this up.
  This website is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s